Kľúčové

časť mesta Nemšová

Aktuality

Aktuálne počasie v Kľúčovom

Viac...

Vitajte na internetovej stránke Kľúčového, ktorej cieľom je informovať návštevníkov o kultúrno-spoločenských aktivitách v tejto mestskej časti mesta Nemšová.

Na aktualizácií stránky sa podieľa Ing. Milan Vavruš. Ak máte zaujímavé podklady, návrhy ohľadne webu, kontaktujte ma prosím na adrese: 

klucovania cesta SNPMladomanželská cesta hrdinov SNP

V tento deň si pripomíname 79. výročie SNP. Mladomanželský pár Sára a František Begáňovci z Kľúčového sa vybrali po stopách našich hrdinov. Z tejto turisticky náročnej trasy nám ponúkajú svoje dojmy.

Ako milovníci turistiky a slovenskej prírody sme o prechode najdlhšej turistickej magistrály na Slovensku snívali už dlhšiu dobu a spočiatku sa nám zdala ako nedosiahnuteľná. Tento rok sme sa však rozhodli, že je správny čas to Cesta hrdinov SNP s dĺžkou 770 km a celkovým prevýšením okolo 31 000 m, sa tiahne od Duklianskeho priesmyku až po Devín a je súčasťou medzinárodnej turistickej trasy E8. Prechádza napríklad aj Bardejovom, Košicami, Volovskými vrchmi, hrebeňom Nízkych Tatier, Veľkou Fatrou, Kremnickými vrchmi, cez Strážov, Vápeč, Trenčín, Veľkú Javorinu, či Malé Karpaty.

 Na cestu sme sa vydali 9. júna 2023. Vlakom a autobusmi sme sa presunuli k Duklianskemu priesmyku a naše prvé kroky po červenej značke viedli daždivým počasím. Obloha sa ale zakrátko vyjasnila a počas celej cesty nám už pršalo len 3 krát. Váha našich batohov na začiatku bola 12 a 16 kg. Na každodenné kilometre sme si rýchlo zvykli a až na zopár otlakov a menších bolestí nôh sa nám kráčalo veľmi dobre. Spávali sme väčšinou vonku pod rôznymi prístreškami alebo pod celtou, občas v turistických útulniach, ale pár krát sme si dopriali aj civilizovanejšie ubytovanie. Keď sme prechádzali cez dediny alebo mestá zastavili sme sa niekde najesť alebo si kúpiť jedlo v obchode. Mimo civilizácie sme si varili na variči alebo jedli suchú stravu. S vodou sme nemali problém, keďže na Slovensku máme veľa prameňov. Miesta na prenocovanie sme nemali vopred naplánované. Podľa máp v telefóne a a podľa toho ako sme vládali sme si vždy vytipovali vhodný bod na ukončenie dňa. Pár krát sa nám stalo, že sme do cieľa dorazili až za tmy. Medveďov, na ktorých sa každý pýta sme našťastie nestretli. Na Devín sme nakoniec dorazili 29. júna 2023, teda skôr ako sme predpokladali. Priemerne sme denne prešli 38 km, ale bol aj deň, kedy sme dali okolo 50 km. Videli sme mnoho krásnych miest a výhľadov. Bol to úžasný zážitok a na „bežný život“ sa nám opäť ťažko zvykalo. Dúfame, že si to raz budeme môcť zopakovať.

Priebeh našej cesty si môžete pozrieť na tomto linku, zároveň ponúkame aj niekoľko fotografií.